Türkiye’nin yüzde 60’ı ‘Dindarım’ dedi

Genar Araştırma Eğitim ve Danışmanlık tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) için “Türkiye’de Din ve Diyanet Algısı” araştırması yaptı. Genar Başkanı İhsan Aktaş ve Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci tarafından yorumlanan çalışmanın sonuçları kamuoyuna sunuldu. Araştırmada Türkiye genelinde 27 ilde

18 yaş ve üzeri 2 bin 500 kişi ile görüşüldü. Yapılan araştırmaya göre, “Kendinizi ne derece dindar bir kişi olarak görüyorsunuz?” sorusuna ‘Dindarım’ ve ‘Çok dindarım’ diyenlerin oranı yüzde 60’tan fazla.’ Dindar değilim’ ve ‘Hiç dindar değilim’ diyenlerin sayısı ise yüzde 15.

KATILIMCILAR DİYANET’İN HİZMETİNİ YETERLİ BULDU

‘Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği hizmetlerin yeterliliğini nasıl değerlendiri-yorsunuz?’ sorusuna, araştırmaya katılanlardan ‘Çok yeterli’ ve ‘Yeterli’ bulanların toplamı yüzde 47 iken ‘Yetersiz’ ve ‘Çok yetersiz’ bulanların toplamı %26,8 oldu. ‘Dini bilgileri hangi kaynaktan elde ediyorsunuz?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 23,8’i ‘Ailem ve aile büyükleri’, yüzde 17,9’i ‘Dini kaynaklar’, yüzde 14,8 ‘Cami imamı ve Kur’an kursu’ yanıtını verdi.

DİYANET’İN EĞİTİMİNİ DOĞRU BULUYORUZ

Diyanet İşleri Başkanlığının 4-6 yaş grubu çocuklara din ve değerler eğitimi vermesini olumlu bulanların oranı da oldukça yüksek. Bu eğitimi doğru bulanların oranı ‘Kesinlikle katılıyorum’ ve ‘Katılıyorum’ oranlarının toplamı yüzde 62 gibi oldukça yüksek bir oran iken karşı çıkanların oranı sadece yüzde 21,4. Nikahı müftülerin de kıyabilmesi yakın dönemde uygulamaya girmişti. Uygulama bazı kesimler tarafından kısmen tepki ile karşılanırken toplum tarafından nasıl karşılanacağı merak konusuydu. Toplumun yüzde 50’sinden fazlası bu uygulamayı tercih edebileceğini belirtirken yüzde 33’ü tercih etmeyeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x